Małgorzata Raducha i rektor Uniwersytetu w Tbilisi Vaja Vardidze ? Małgorzata Raducha

Rektor Uniwersytetu w Tibilisi Vaja Vardidze – Absolwent Fundacji Jana Pawla II

26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę dnia uzyskania przez Gruzję po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku.

Jakie są relacje polsko – gruzińskie

Narody, które walczą o niepodległość, wolność i samodzielność, tak jak na przestrzeni lat walczyły Gruzja i Polska, stają się sobie bliższe, ponieważ Polacy wspierali Gruzinów ze wzajemnością. 12 sierpnia 2008 roku śp. prezydent Lech Kaczyński zorganizował wiec poparcia z innymi prezydentami państw środkowoeuropejskich.

Bardzo dużą rolę w relacjach polsko – gruzińskich odegrała prof. Maria Filina, założycielka Związku Kulturalno – Oświatowego Polaków w Gruzji. – pani prof. Filina to wielki człowiek, matka wszystkich osób pochodzenia polskiego. (…) Zjednoczyla grupę ludzi. To są teraz starsze osoby porozrzucane po całej Gruzji. Pani Filina jest także moją wielką nauczycielką, bo dzięki niej opanowałam język polski – powiedziała Tamriko Lordkipanidze, ambasador Gruzji.

Dowiadujemy się, że sama postać pani profesor jest interesująca. – Moja babcia Maria Zawada pochodziła z tych samych okolic z nad Niemna, gdzie była posiadłość męża pani Elizy. Moją prababcią była Michalina Orzeszkówna – powiedziała w rozmowie z Małgorzatą Raduchą prof. Maria Filina.

Słyszymy, że Gruzja jest krajem, gdzie króluje muzyka tradycyjna i polifoniczny śpiew. Zauważyła to specjalna komisja UNSECO i włączyła muzykę gruzińską na swoją listę jako dziedzictwo niematerialne. – Gruzja jest kolebką tej muzyki – padł komentarz.

Kim był Grzegorz Peradze? Jak można zdobyć kartę Polaka? Co jeszcze łączy naród gruziński z Polską?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Link

Źródło: www.polskieradio.pl