Spotkanie z autorem książki Bernardem Lecomte

W sobotę, 16 marca w Polskim Seminarium w Issy-les-Moulineaux odbyło się spotkanie z  Bernardem Lecomte autorem  książki „Świat według Jana Pawła II”. Spotkanie w seminarium duchownym odbyło się na zaproszenie ks. prałata Gawrona i Krystyny Tomkiewicz.

Na okładce zaprezentowanej książki zostały umieszczone słowa Jana Pawła II: „Nie bójcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi, otwórzcie granice państw i narodów!” oraz słowa „Francja, najstarsza córko Kościoła, coś zrobiła z przyrzeczeniami chrztu?” Bez wątpienia Jan Paweł II pozostanie najbardziej charyzmatycznym papieżem w dziejach świata i jednym z nielicznych przywódców naszych czasów, który miał  prawdziwą wizję świata.

W ciągu dwudziestu sześciu lat pontyfikatu (1978-2005) polski papież wygłosił tysiące homilii i różnego rodzaju przemówień. Jako autor wielu Adhortacji Apostolskich, dokumentów papieskich, encyklik poruszył wiele tematów nurtujących człowieka tj.: Kościół, Europa, komunizm, prawa człowieka, Trzeci Świat, islam, migracja, nauki społeczne, terroryzm lub ekologia. „Papież trzeciego tysiąclecia”, który nadal z wysokości nieba troszczy się o świat i nas wszystkich. Czternaście lat po jego odejściu, jakże aktualne jest jego nauczanie; czasami wywołuje zdumienie, często podziw

Bernard Lecomte, były dziennikarz w La Croix, l’Express i Le Figaro Magazine, specjalista do spraw Watykanu, opublikował wiele książek, a szczególnie cenną biografię Jana Pawła II. W prezentowanej książce „Świat według Jana Pawła II”, ukazuje okres pontyfikatu Papieżaod 1979 do 1989 roku, a szczególnie zwraca uwagę na 9 listopada, rocznicę upadku muru berlińskiego.

W czerwcu 1979 r. Bernard Lecomte, specjalny wysłannik La Croix w Polsce, dostrzega w Janie Pawle II osobę która zmieniła historię Europy, poprzez powstanie „Solidarności”, upadek muru berlińskiego i koniec komunizmu. Jan Paweł II wiedział, co znaczy naród, który żył w kajdanach komunizmu. Znał dokładnie dzieje wojny, prześladowania, obozów koncentracyjnych, a następnie zniewolenia komunistycznego, bo to człowiek pochodzący zza wschodniej kurtyny, który był ich świadkiem i uczestnikiem.
Kilka dni po wyborze, 5 listopada 1978 roku, podczas swojej pierwszej podróży do Asyżu, poproszony przez kobietę: „Ojcze Święty, nie zapominaj o Kościele milczenia!”- odpowiedział: „nie ma już Kościoła Milczenia, ponieważ mówi on moim głosem!”
Papież Jan Paweł II był odkrywany przez świat stopniowo. Osoba bez armii, bez czołgów, ale mówiąca o wolności, godności ludzkiej i prawach człowieka. W swojej pierwszej encyklice „Redemptor Hominis” ukazuje człowieka jako osobę, nie jako przedmiot w całym kolektywie. 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie, w obecności 800 000 osób zgromadzonych na modlitwie, prosi Ducha Świętego, aby zstąpił i odnowił oblicze ziemi, szczególnie tej ziemi, polskiej.
Bernard Lecomte jako korespondent La Croix, jest obecny na placu i wewnętrznie czuje, że nadchodzi historyczna zmiana. Powstaje „Solidarność” jako zryw narodu ku wolności. Władze komunistyczne jednak nie chcą oddać władzy „Solidarności”. Wprowadzają  stan wojenny w 1981 roku. Nadszedł czas represji, aresztowań, więzienia. Nie ustaje modlitwa Jana Pawła II i milionów Polaków za Ojczyznę.   W 1989 r. Polska odzyskuje wolność po tylu latach niewoli komunistycznej. To koniec zniewolenia, ucisku, koniec Gułagu, w którym katolicy, grekokatolicy i prawosławni cierpieli przez 45 lat.
„Długa pielgrzymka do wolności” - tak polski papież opisał swój pontyfikat, jako trudną drogę do wolności Ojczyzny, pełną zmagań z ideologią marksistowską i aparatem komunistycznej władzy. „Nie bójcie się”, jakże aktualne są słowa Papieża, wypowiedziane zaraz po wyborze w październiku 1978 r., są nadal aktualne. Były one skierowany do wszystkich uciskanych ludów wschodniej części Europy, żyjących za żelazną kurtyną terroru. Były one również skierowane do wszystkich katolików. Papież zachęcał wszystkich, aby nie bali się przyszłości i wszelkich trudności, które zagrażają Kościołowi w świecie.
Podsumowując Bernard Lecomte powiedział, że przesłanie Jana Pawła II nie straciło na znaczeniu. Ciągle aktualne jest: „nie lękajcie się!” Jest to wołanie skierowane do całej Europy. Żyjemy w świecie laickim, wrogim myśli Bożej. Potrzebujemy Jana Pawła II także dzisiaj, aby pokonać nasz strach,  aby Europa przezwyciężyła obecne kryzysy. Jest to możliwe. Europa ma potrzebne do tego wszelkie zasoby kulturowe i duchowe, to wszystko udowodnił nam wielki pontyfikat Jana Pawła II.
 
Christiane Vincent-Méalin z notatek Krystyny Tomkiewicz
Tłumaczenie Edith Kalist