W dniach 26-29 listopada 2024 roku po raz pierwszy odbywają się Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Wydarzenie rozpoczęło się od konferencji naukowej pt. „Wiara i rozum w myśli św. Jana Pawła II” na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza a Akwinu (Angelicum).
O uroczyste otwarcie Dni poproszono ks. prał. dr. Pawła Ptasznika, przewodniczącego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, rektora kościoła pw. św. Stanisława BM w Rzymie i wieloletniego, bliskiego współpracownika Świętego Papieża. Poniżej zamieszczamy tekst przemówienia inauguracyjnego wygłoszonego przez ks. Ptasznika w dniu 26 listopada 2024 roku na Angelicum.
Szanowni Profesorowie i Goście, Czcigodne Osoby Duchowne i Zakonne, Szanowni Uczestnicy i Drodzy Studenci,
To dla mnie zaszczyt, że w imieniu organizatorów mogę powitać wszystkich zebranych i inaugurować pierwszą edycję Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Podobnie, wielkim i niezasłużonym darem było dla mnie współpracować z Nim przez wiele lat. Każdy, kto doświadczył obecności Papieża, jego wiary, mądrości i miłości, dobrze wie, że Jego pontyfikat to dla Kościoła i świata prawdziwy skarb.
Dzisiejszy świat jest pełen lęku. Wiedział to także Jan Paweł II, dlatego w tym miejscu przytoczę jego dwa przesłania, które pomagają ten lęk przezwyciężać.
Po pierwsze, dobrze znamy słowa z inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju”. Drugie wezwanie to słowa z encykliki „Fides et ratio”: „Wiara nie lęka się rozumu, ale szuka jego pomocy”. Dzisiejsze wydarzenie to realizacja tych dwóch wezwań. Z jednej strony nasz akademicki świat nie lęka się otwarcia drzwi Chrystusowi, a z drugiej strony, nasza wiara nie lęka się rozumu, ale szuka dziś jego pomocy. To niezwykle ważne, abyśmy bez lęku wychowywali nowe pokolenie ludzi „myślących Wojtyłą”; abyśmy nie żyli wyłącznie sentymentem, ale nauczanie Papieża implikowali w struktury codziennego życia.
Pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Tak, jak Jana Pawła II nie da się ograniczyć wyłącznie do jednego kraju i języka, tak jego dziedzictwa nie można ograniczyć wyłącznie do jednej inicjatywy. Dlatego cieszy nas, że rozpoczynające się dzisiaj Dni Papieskie, wyrastają z wielu innych inicjatyw, związanych z Janem Pawłem II. Pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować współpracującym z nami Uniwersytetom: Angelicum, Gregorianie i Santa Croce, które od lat wiernie pogłębiają dorobek Papieża. W szczególny sposób dziękuję Uniwersytetowi Angelicum: nie tylko za otwarcie drzwi dla Instytutu Kultury Jana Pawła II, dla „JP2 Studies” i dla „JP2 Lectures”, ale przede wszystkim za wierność doktrynie chrześcijańskiej, za głębię refleksji naukowej oraz za formację duchową studentów. Dziś, pierwszą edycję Dni Świętego Jana Pawła II otwieramy tutaj, na Angelicum, na „Alma Mater” Papieża i w piątek zakończymy je także tutaj: na uczelni tak bliskiej Karolowi Wojtyle.
Dziękuję także współorganizatorom, którzy wraz z Watykańską Fundacją Jana Pawła II przygotowali te wydarzenia: dziękuję Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie, a przede wszystkim dziękuję Kościołowi i Hospicjum Św. Stanisława w Rzymie, który jest pomysłodawcą tej inicjatywy. Serdeczne podziękowania kieruję także pod adresem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, która objęła nasze wydarzenie swoim patronatem.
Na sam koniec życzę każdemu z nas tego, czego życzyłby sobie sam św. Jan Paweł II: abyśmy skupiając się na Jego nauczaniu, nie zatrzymali się wyłącznie na jego osobie, ale szli dalej, do Chrystusa. Abyśmy dialog wiary z rozumem prowadzili nie tylko na uczelniach, ale każdego dnia: w naszych sercach, w naszych decyzjach, w codziennych wyborach i w relacjach. I wreszcie, abyśmy nade wszystko cenili sobie dialog z Bogiem w modlitwie oraz dialog z bliźnimi, pomimo różnic. Niech Św. Jan Paweł II, „Pontifex Maximus”, budowniczy mostów, inspiruje nas, abyśmy w podzielonym świecie także i my byli prawdziwymi „pomostami”. Abyśmy jednoczyli wiarę z rozumem, Boga z człowiekiem, Kościół z kulturą i siebie z bliźnimi.
Niniejszym, Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie uważam za otwarte i życzę wszystkim powodzenia, twórczych debat naukowych i Bożego błogosławieństwa.
Dziękuję za uwagę.