Ks. bp Sławomir Oder przy grobie św. Jana Pawła II: Jego przesłanie to dar i zobowiązanie

Czwartek, wczesny ranek. W Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II odbywa się szczególna Msza św., która zgromadziła licznie wiernych oraz duchownych z całego świata. Wśród celebransów znalazł się ordynariusz gliwicki, ks. bp Sławomir Oder, który w kontekście 46. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, przypomniał o głębokim znaczeniu tego miejsca i jego przesłania. „To miejsce zobowiązuje nas do pamięci” – mówił biskup. „Przypomina nam o wierze św. Papieża, ale równocześnie uświadamia odpowiedzialność za naszą własną wiarę”.

Biskup Oder podkreślił, że cotygodniowe Msze św. przy grobie Jana Pawła II są nie tylko tradycją, ale przede wszystkim odpowiedzią na „potrzebę serca”. To okazja do refleksji nad tym, jak święci, otwarci na Słowo Boże i działanie łaski, stają się narzędziami miłości Bożej. Papież Polak był i pozostaje inspiracją dla wiernych, a jego życie ukazuje, jak człowiek może stać się objawieniem Bożej chwały.

 „Jestem dłużnikiem”

Podczas homilii biskup gliwicki przypomniał słowa Jana Pawła II, który na początku swojego pontyfikatu nazwał siebie „dłużnikiem”. „Cała jego piotrowa posługa była okazją, aby ten dług spłacać” – podkreślił ks. bp Oder. „Był otwarty na działanie Ducha Świętego, a siła jego wiary stała się mocą słowa, które głosił. Ta autentyczność przekładała się na gorliwość służby i świadectwa”.

To właśnie ta otwartość na Ducha Świętego oraz pełna zaangażowania służba uczyniły Jana Pawła II znakiem jedności, na który wierni na całym świecie wciąż się powołują. Biskup podkreślił, że grób papieża Polaka powinien pozostać dla nas wszystkich inspiracją do podejmowania codziennych trudów wzrastania w świętości.

Zobowiązanie i odpowiedzialność

Ks. bp Sławomir Oder przypomniał również, że „groby świętych są nie tylko znakami chwały Boga, ale także miejscem objawienia łaski”. Jednocześnie wskazał na niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą lekceważenie Bożego przesłania. Papież Jan Paweł II, jako prorok naszych czasów, pozostawił po sobie dziedzictwo, które zobowiązuje każdego chrześcijanina do przeżywania życia w służbie Bogu i ludziom. Otrzymane talenty powinny być wykorzystywane do budowania jedności, pokoju i miłości – dla budowania Królestwa Bożego na ziemi.

„Życie Jana Pawła II jest zachętą, by nie zaniedbywać darów Boga, lecz codziennie odpowiadać na Jego zaproszenie do świętości” – mówił kaznodzieja. „To nasze życie, nasza odpowiedź na łaskę, staje się świadectwem Chrystusowej miłości i służby”.

Potrzeba refleksji

W 46. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, biskup Oder zachęcał wiernych do refleksji nad przesłaniem, jakie pozostawił po sobie święty papież. „Jakie owoce przynosi każdego dnia zasiane w naszych sercach słowo prawdy, którego on był sługą?” – pytał. Odpowiedzialność za naszą wiarę i za przyszłość, zarówno indywidualną, jak i wspólnotową, powinna być dla nas wszystkich priorytetem.

Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, jak co tydzień, zgromadziła wielu uczestników, a w koncelebrze znalazło się około 70 kapłanów. Wśród nich byli m.in. ks. kard. Konrad Krajewski, ks. kard. Grzegorz Ryś, ks. abp Józef Górzyński, ks. bp Krzysztof Nykiel, ks. bp Czesław Kozon, ks. bp Radosław Zmitrowicz oraz ks. bp Jacek Grzybowski.

Uroczystość ta była jednym z ważnych momentów dla polskich biskupów, którzy w tych dniach biorą udział w obradach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie, trwających do 27 października.

Homilia ks. bp. Sławomira Odera wygłoszona przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie

/Radio Maryja/