Archiwa Fundacji Jana Pawła II otwierają się dla IPN-u

Archiwa Fundacji Jana Pawła II w Rzymie otworzą się dla Instytutu Pamięci Narodowej

W Rzymie zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacja Jana Pawła II ks. prał. Paweł Ptasznik podpisali umowę o współpracy.

Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie opracowania, digitalizacji, udostępniania zasobów archiwalnych posiadanych przez Fundację Jana Pawła II, a ściślej Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, który prowadzi archiwum, muzeum i bibliotekę w Domu Polskim w Rzymie.

Współpraca ta wpisuje się w szerszy projekt badania historii Kościoła w czasach komunizmu.

– W IPN mamy kilkuset archiwistów, których zadaniem jest m.in. wsparcie jednostek polonijnych, kościelnych w porządkowaniu tych materiałów dotyczących najnowszych dziejów Polski – mówił dr Szpytma, cytowany przez serwis Vatican News.

Jak dodał wiceprezes IPN, Instytut prowadzi projekt badawczy poświęcony Kościołowi w czasach komunistycznych. – I to będą na pewno przydatne materiały nie tylko dla pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, ale dla wszystkich historyków. Będzie łatwiejszy dostęp poprzez umiejscowienie kopii w Warszawie. Nie trzeba więc będzie zawsze jeździć do Rzymu, by szukać oryginałów – podkreślił.

Podpisaniu umowy towarzyszyło sympozjum naukowe na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie rozmawiano o udziale komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II. Dyskusja z udziałem badaczy IPN toczyła się wokół publikacji Wydawnictwo IPN pt. “Agca nie był sam” (we włoskiej wersji językowej).