2 kwietnia 2005 o godz 21.37 odszedł do Domu Ojca dziś już św. Jan Paweł II.

2 kwietnia 2005 roku stał się dniem, który zapadł głęboko w historię Kościoła katolickiego i całego świata. Wtedy to o godzinie 21.37, Jan Paweł II – papież, który przez 27 lat przewodził Kościołowi – zakończył swoją ziemską pielgrzymkę i odszedł do Domu Ojca. Jego śmierć była ogromną stratą dla milionów ludzi na całym świecie, którzy czuli się związani z Jego naukami, modlitwami i postawą życiową.

Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo, które wciąż inspiruje i prowadzi ludzi do poznania Boga i miłości do bliźniego. Był on człowiekiem wielu talentów – poetą, filozofem, sportowcem, dyplomatą – ale przede wszystkim był duszpasterzem, który kochał ludzi i pragnął, aby każdy z nich odkrył swoje powołanie i realizował je w życiu. Jego nauki i nauczanie dotyczące miłości, modlitwy, pojednania, życia w rodzinie czy wartości ludzkiego życia są wciąż aktualne i stanowią drogowskaz dla wielu ludzi na całym świecie.

Jednym z najważniejszych dokumentów pozostawionych przez Jana Pawła II jest Jego Testament, który został napisany podczas rekolekcji wielkopostnych w marcu 1980 roku.

Oto fragment Jego Testamentu dodany podczas rekolekcji wielkopostnych w marcu 1980 roku.

„… Z możliwością śmierci każdy zawsze musi się liczyć. I zawsze musi być przygotowany do tego, że stanie przed Panem i Sędzią – a zarazem Odkupicielem i Ojcem. Więc i ja liczę się z tym nieustannie, powierzając ów decydujący moment Matce Chrystusa i Kościoła – Matce mojej nadziei.”

„Czasy, w których żyjemy, są niewymownie trudne i niespokojne. Trudna także i nabrzmiała właściwą dla tych czasów próbą – stała się droga Kościoła, zarówno Wiernych jak i Pasterzy. W niektórych krajach, (jak np. w tym, o którym czytałem w czasie rekolekcji), Kościół znajduje się w okresie takiego prześladowania, które w niczym nie ustępuje pierwszym stuleciom, raczej je przewyższa, co do stopnia bezwzględności i nienawiści. Sanguis Martyrum – semen Christianorum. (…)

Pragnę raz jeszcze całkowicie zdać się na Wolę Pana. On Sam zdecyduje, kiedy i jak mam zakończyć moje ziemskie życie i pasterzowanie. W życiu i śmierci Totus Tuus przez Niepokalaną. Przyjmując już teraz tę śmierć, ufam, że Chrystus da mi łaskę owego ostatniego Przejścia, czyli Paschy. Ufam też, że uczyni ją pożyteczną dla tej największej sprawy, której staram się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej, a w niej wszystkich narodów i ludów (wśród nich serce w szczególny sposób się zwraca do mojej ziemskiej Ojczyzny), dla osób, które szczególnie mi powierzył – dla sprawy Kościoła, dla chwały Boga Samego.” – Jan Paweł II

W tym dokumencie papież zwraca uwagę na trudne i niespokojne czasy, w których żyjemy. Podkreśla, że każdy z nas musi liczyć się z możliwością śmierci i być przygotowany na spotkanie z Bogiem. Jan Paweł II przypomina, że w takich trudnych czasach jak obecne, Kościół i jego wierni są poddawani wielkiej próbie, a w niektórych krajach Kościół doświadcza nawet bezwzględnego prześladowania.

Mimo tych trudności, papież zachęca do ufności i całkowitego oddania się Bogu. Pragnie On zdać się na Wolę Pana, który zdecyduje, kiedy i jak ma zakończyć swoje ziemskie życie i pasterzowanie. Jan Paweł II w swoim Testamencie wyraża ufność, że otrzyma łaskę ostatniego Przejścia – Paschy – i że będzie to pożyteczne dla największej sprawy, której służył przez całe swoje życie: dla zbawienia ludzi, ocalenia rodziny ludzkiej i dla sprawy Kościoła.

Jan Paweł II pozostanie na zawsze w naszych sercach jako człowiek wiary, miłości i nadziei. Jego życie i nauczanie stanowią dla nas inspirację do życia.

Jego nauczanie i przykład życia pozostaną z nami na zawsze, jako drogowskaz i inspiracja w dążeniu do lepszej, bardziej sprawiedliwej i miłującej wspólnoty ludzkiej.

Jan Paweł II był także niezwykle wpływową postacią w polskiej historii, a jego wkład w polską kulturę i tożsamość narodową jest nie do przecenienia. Jako pierwszy Polak na tronie św. Piotra zyskał szacunek i uznanie na całym świecie, a jego odwaga i determinacja w walce o wolność i godność człowieka były dla nas wszystkich wielką inspiracją.

Dzisiaj, 18 lat po jego śmierci, wciąż czujemy jego obecność w naszym życiu, a jego nauki wciąż są aktualne i potrzebne w obliczu wyzwań, jakie stoją przed nami. Jego słowa o miłości, szacunku dla każdej osoby i budowaniu pokoju w świecie są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlatego też, kiedy dzisiaj wspominamy Jan Paweł II, pamiętajmy o Jego wielkiej wierze, odwadze, miłości i poświęceniu dla dobra innych. Niech Jego nauczanie i przykład życia staną się dla nas drogowskazem w dążeniu do lepszego jutra.