29 października 1989 roku, podczas wizyty w Tarente (na południu Włoch, naprzeciw Tirany), Jan Paweł II wystosował nowy apel do „szlachetnego narodu” Albanii, który „w ciągu dziejów potrafił bronić swojej tożsamości kulturowej i swojej wiary religijnej”, i do którego Ojciec Święty kieruje swoje błogosławieństwo.(…)
Zwiastun zmian? Między 14 do 17 sierpnia 1989 r. Matka Teresa z Kalkuty, ur. Gonxha Bojaxhiu, otrzymała zgodę aby pomodlić się przy grobach swej matki Rozy i siostry Agué.(…)
4 listopada 1990 roku sześćdziesięciotrzyletni ksiądz Simon Jubani, zwolniony osiemnaście miesięcy wcześniej z albańskiego gułagu (po dwudziestu dwóch latach przetrzymywania za „związki z Watykanem”), odprawił mszę na starym cmentarzu w Shkodra przed pięcioma tysiącami wiernych. To śmiałe posunięcie wzmacnia jego wielki autorytet moralny: w następną niedzielę jest dziesięć razy więcej wiernych na mszy. Znaczący szczegół: Ojciec Jubani, w asyście czterech innych starych księży, którzy wyszli z podziemia, odprawił mszę z pamięci: on sam w tym czasie nie miał Biblii… „Od czasu mojego zwolnienia, w kwietniu 1989 r. potajemnie chrzciłem dziesięcioro dzieci dziennie” – tłumaczy AFP ten wyjątkowy ksiądz. To dopiero początek, codziennie o godzinie 16-ej tłum ludzi tłoczy się teraz wokół kaplicy cmentarnej.(…)
31 marca 1991, Niedziela Wielkanocna. W orędziu Urbi et Orbi, które wygłosił w Rzymie, Jan Paweł II zwrócił się do „drogiej wspólnoty albańskiej, która pozostała wierna Ewangelii Chrystusa”: „Odzyskaj odwagę, idź ku okresom obfitych zbiorów „. Tego samego dnia – kto by w to uwierzył rok temu? – odbyły się pierwsze wolne wybory współczesnej Albanii.
Bernard Lecomte „Papież, który obalił Lenina”; Wydawnictwo CLD, Tours 2007