KOLOKWIUM NA TEMAT ŚW. JANA PAWŁA II W AMBASADZIE POLSKIEJ 22/10/22

W sobotę 22 października, we wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II, Kolo Belgijskie Fundacji Jana Pawła II zorganizowało w Ambasadzie RP spotkanie na temat “Popołudnie, by zgromadzić się wokół świętego Jana Pawła II”.

Po powitaniu przez Pana Ambasadora, licznie zgromadzeni uczestnicy zostali wysłuchali krótkiej prezentacji biografii Jana Pawła II przygotowaną przez uczniów polskiej szkoły katolickiej przy Ambasadzie.

Następnie podczas dyskusji przy okrągłym stole, moderowanej przez Yvesa Thibauta, dziennikarza RCF, czterech prelegentów wypowiedziało się na temat misji świeckich w Kościele, pierwszy z nich Claude Callens, Romanista i nauczyciel języka francuskiego, powiedział nam, co zawdzięcza Janowi Pawłowi II i podzielił się małą zapowiedzią swojej książki, która ma się ukazać w styczniu: “Misja świeckich”. W swym wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na wieloraką misję świeckich, zarówno w parafii, w zawodzie jak i rodzinie. Kapłani, w perspektywie odnowionego braterstwa, muszą wspierać tę podwójną misję, w szczególności zapewniając solidne wykształcenie niezbędne dla tej misji.

Koleni prelegenci to Bosco i Annonciade d’Otreppe, oboje zajmujący się przekazem, jeden, jako dziennikarz La Libre Belgique, drugi, jako nauczyciel historii. Także oni mówili o swojej wizji działania świeckich w Kościele i poza nim. Ich zaangażowanie świadczy o tym, jak młode pokolenia z determinacją podejmują swoje obowiązki w parafii i na misji. Obaj byli współorganizatorami Kongresu Misyjnego, który odbył się w Brukseli w marcu ubiegłego roku,

Następnie głos zabrała Marie-Elizabeth van Rijckevorsel, przewodniczka po najważniejszych muzeach i wystawach w Brukseli, należy do pokolenia JP II. Mówiła o swojej pracy przewodnika, podczas której stara się otworzyć umysł i serca zwiedzających na spotkanie z dziełami sztuki, które często są w swym przesłaniu tym, co św. Jan Paweł II nazwał “wezwaniem do Tajemnicy”.

Kardynał Philippe Barbarin, który tego dnia przybył z Ziemi Świętej, mówił najpierw o Janie Pawle II w sposób bardziej osobisty. Spotkawszy kilkakrotnie przyszłego świętego, gdy ten był jeszcze kardynałem w Krakowie, był pod wielkim wrażeniem szczególnie stymulującego kręgu intelektualnego, którym Karol Wojtyła lubił się otaczać. Przypomniał ze wzruszeniem pierwsze  kroki Wojtyły w roli papieża, szczególnie inauguracyjne zdanie pontyfikatu, wypowiedziane niezapomnianym i mocnym głosem tego byłego aktora: “Nie lękajcie się, otwórzcie szeroko drzwi Chrystusowi!”.  Stwierdził, że  sposób, w jaki papież się modlił (“skała” modlitwy) oraz sposób, w jaki decyduje się na podróżowanie po świecie, uczynili ten pontyfikat szczytem charyzmatu Piotrowego. Jego podróże potwierdzały jego uniwersalność, jego uwagę na różnorodność kościelną, ale także polskość, której nigdy się nie wyparł. Ten papież ożywił także słowo “miłosierdzie”, które popadło w zapomnienie. Niedziela ustanowiona jako “Niedziela Miłosierdzia” podkreśla, że Bóg jest przede wszystkim bogaty w miłosierdzie. Kardynał Barbarin przypomniał też, jak bardzo te wybory wstrząsnęły światem: papież pozbawiony władzy politycznej odegra kluczową rolę w upadku komunizmu.

Dzień zakończył się w kościele dominikanów piękną Mszą świętą pod przewodnictwem kardynała Barbarina, koncelebrowaną przez bpa Franco Coppolę, nuncjusza apostolskiego w Belgii, bpa Hrvoje Škrlec, chargé d’affaires w nuncjaturze apostolskiej przy UE, oraz kilku innych księży. Mszę poprowadził chór Domino Cantes, działający przy kościele dominikanów.

Seria książeczek zatytułowanych “Jan Paweł II widziany przez…” została wydana przez Mame Editions we współpracy z Fundacją Jana Pawła II, do nabycia w UOPC oraz w księgarniach diecezjalnych.