W pewnym sensie dzisiaj przyszliśmy do niego, modląc się w pobliżu jego grobu w świątyni, w której wielokrotnie przez dwadzieścia siedem lat pontyfikatu sprawował Eucharystię i głosił słowo Boże kierowane do całego Kościoła. Święty Papież przede wszystkim prowadził ludzi do Chrystusa. Przekonywał i zachęcał, byśmy się nie lękali i otwierali na oścież drzwi Zbawicielowi świata, który jako jedyny ma słowa życia wiecznego.
Dziś Ojciec Święty powiedziałby każdemu z nas to samo, co odczytaliśmy z Listu Pawła Apostoła do Tymoteusza: „podążaj za sprawiedliwością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i o nim złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków” (1 Tm 6, 11–12).
Te ostatnie słowa my dzisiaj odnosimy do Jana Pawła II. Wobec całego Kościoła i świata, „wobec wielu świadków” składał niezwykłe świadectwo o Bogu i o człowieku powołanym do życia wiecznego. Z tą prawdą docierał do najdalszych zakątków świata jako żarliwy i wiarygodny apostoł Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, ukazując Go jako „błogosławionego i jedynego Władcę, króla królujących i Pana panujących”, któremu „cześć i moc wiekuista” (1 Tm 6, 15-16). Nie dysponując żadną armią i bronią poza orężem miłości, głosząc prawdę o Bogu i człowieku oraz o jego godności jako dziecku Bożemu, Jan Paweł II wniósł niepodważalny wkład w obalenie bezbożnego i nieludzkiego systemu komunistycznego, zniewalającego ludzi i narody, usiłującego odebrać im najważniejszą nadzieję, że są stworzeni i powołani do życia, które nie będzie miało kresu.
Jan Paweł II zostawił nam spuściznę, którą inspiruje się Fundacja nosząca jego imię. Na tę spuściznę składa się jego nauczanie, zawarte w niezliczonych katechezach, homiliach, przemówieniach oraz ważnych dokumentach pontyfikatu w postaci encyklik, listów i adhortacji apostolskich oraz opublikowanych książek. W tych wszystkich dziełach zawarty jest duch i mądrość Papieża, pomagającego nam spojrzeć na sprawy boga i człowieka. Dlatego warto sięgać twórczo do jego tekstów, aby w świetle zawartej w niej prawdy stawiać czoło nowym wyzwaniom i pytaniom, jakie stawia człowiek żyjący w XXI wieku.
Watykan, Bazylika św. Piotra, 25 IX 2022 r