YouTube

20 rocznica zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II

17 sierpnia 2002 roku, podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia Święty Papież Jan Paweł II dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Do obchodów 20-lecia tego wydarzenia przygotowywał się cały świat. W Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu pod duchową opieką rektora o. Romana Krekory CR, z inicjatywy Agaty Wiśniowski każda trzecia niedziela miesiąca poświęcona była rozważaniom poszczególnych słów Aktu zawierzenia, które przygotowywał Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Podczas polskojęzycznych mszy świętych o godz. 11.00 i 12.00, na które w sposób szczególny zapraszane były dzieci, przypominano dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II zgodnie z wyznaczonymi na kolejny miesiąc rozważaniami.

Na uroczystości 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu do krakowskich Łagiewnik przyjechały osoby z całego świata, związane z kultem Bożego Miłosierdzia, św. siostry Faustyny i dziedzictwem św. Jana Pawła ll. Kościół św. Józefa – Polskie Sanktuarium na Kahlenbergu (Wiedeń, Austria) reprezentowali Agata, Dariusz i Nathalie Wiśniowscy oraz Paweł Pazera.

Główne obchody  20. rocznicy Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II odbyły się 14 sierpnia w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości rozpoczęła msza św. o godz. 10.00, której przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów, którzy przybyli na uroczystości z rozsianych po świecie kościołów czczących w szczególny sposób Boże Miłosierdzie. Przedstawiciele Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu włączyli się czynnie w przygotowanie i uczestnictwo w liturgii, którą sprawowano w języku polskim, łacinie i kilku innych językach. Dariusz Wiśniowski odczytał pierwsze czytanie. W czasie procesji z darami na ręce J. E. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w imieniu rektora Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, Agata i Nathalie Wiśniowski oraz Paweł Pazera przekazali kopię obrazu lmienia Maryi, którego oryginał ofiarował papież Pius X kościołowi na Kahlenbergu w roku 1683 po zwycięstwie polskiego króla Jana lll Sobieskiego. Ponadto delegacja z Wiednia złożyła dar Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Piotra Klawera z Salzburga (Maria Sorg) – kopię nowoczesnej ikony przedstawiającej błogosławioną Marię Teresę Ledóchowską trzymającą na ręku dziewczynkę. Obraz zwraca uwagę na powszechny problem wykorzystywania kobiet nie tylko 100 lat temu w Afryce, ale także we współczesnym świecie.

Arcybiskup przytoczył fragmenty Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r. dokonał w krakowskich Łagiewnikach. Podkreślił także fundamentalne znaczenie Chrystusowego orędzia prawdy i miłości. Po homilii zostały poświęcone dwa nowe Dzwony Nadziei: dla Winnicy na Ukrainie (diecezja kamieniecko-podolska) stanowiący dar od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz dzwon dla kościoła Bożego Miłosierdzia w Lower Chitttering (diecezja Perth w Australii) – dar od sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (na przedmieściach Melbourne).

15 sierpnia, w kolejnym dniu obchodów dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, kazania w bazylice głosił o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na mszy św. o godz. 10.30 „Ave Maria” Michała Lorenca wykonała polska mezzosopranistka z Wiednia, Alina Mazur z towarzyszeniem organisty – wirtuoza prof. Krzysztofa Michałka z Akademi Muzycznej w Krakowie, głównego organisty Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach i organisty bazyliki Mariackiej w Krakowie.

Alina Mazur