17 sierpnia 2002 roku, podczas konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia Święty Papież Jan Paweł II dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Do obchodów 20-lecia tego wydarzenia przygotowywał się cały świat. W Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu pod duchową opieką rektora o. Romana Krekory CR, z inicjatywy Agaty Wiśniowski każda trzecia niedziela miesiąca poświęcona była rozważaniom poszczególnych słów Aktu zawierzenia, które przygotowywał Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Podczas polskojęzycznych mszy świętych o godz. 11.00 i 12.00, na które w sposób szczególny zapraszane były dzieci, przypominano dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II zgodnie z wyznaczonymi na kolejny miesiąc rozważaniami.
Na uroczystości 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu do krakowskich Łagiewnik przyjechały osoby z całego świata, związane z kultem Bożego Miłosierdzia, św. siostry Faustyny i dziedzictwem św. Jana Pawła ll. Kościół św. Józefa – Polskie Sanktuarium na Kahlenbergu (Wiedeń, Austria) reprezentowali Agata, Dariusz i Nathalie Wiśniowscy oraz Paweł Pazera.
Główne obchody 20. rocznicy Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II odbyły się 14 sierpnia w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości rozpoczęła msza św. o godz. 10.00, której przewodniczył abp. Marek Jędraszewski. Mszę św. koncelebrowało wielu kapłanów, którzy przybyli na uroczystości z rozsianych po świecie kościołów czczących w szczególny sposób Boże Miłosierdzie. Przedstawiciele Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu włączyli się czynnie w przygotowanie i uczestnictwo w liturgii, którą sprawowano w języku polskim, łacinie i kilku innych językach. Dariusz Wiśniowski odczytał pierwsze czytanie. W czasie procesji z darami na ręce J. E. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, w imieniu rektora Polskiego Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, Agata i Nathalie Wiśniowski oraz Paweł Pazera przekazali kopię obrazu lmienia Maryi, którego oryginał ofiarował papież Pius X kościołowi na Kahlenbergu w roku 1683 po zwycięstwie polskiego króla Jana lll Sobieskiego. Ponadto delegacja z Wiednia złożyła dar Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Piotra Klawera z Salzburga (Maria Sorg) – kopię nowoczesnej ikony przedstawiającej błogosławioną Marię Teresę Ledóchowską trzymającą na ręku dziewczynkę. Obraz zwraca uwagę na powszechny problem wykorzystywania kobiet nie tylko 100 lat temu w Afryce, ale także we współczesnym świecie.
Arcybiskup przytoczył fragmenty Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r. dokonał w krakowskich Łagiewnikach. Podkreślił także fundamentalne znaczenie Chrystusowego orędzia prawdy i miłości. Po homilii zostały poświęcone dwa nowe Dzwony Nadziei: dla Winnicy na Ukrainie (diecezja kamieniecko-podolska) stanowiący dar od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz dzwon dla kościoła Bożego Miłosierdzia w Lower Chitttering (diecezja Perth w Australii) – dar od sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Keysborough (na przedmieściach Melbourne).
15 sierpnia, w kolejnym dniu obchodów dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, kazania w bazylice głosił o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na mszy św. o godz. 10.30 „Ave Maria” Michała Lorenca wykonała polska mezzosopranistka z Wiednia, Alina Mazur z towarzyszeniem organisty – wirtuoza prof. Krzysztofa Michałka z Akademi Muzycznej w Krakowie, głównego organisty Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach i organisty bazyliki Mariackiej w Krakowie.
Alina Mazur