Polska uczciła 80. rocznicę męczeństwa patronki Europy – św. Edyty Stein

Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny 9 sierpnia w Oświęcimiu wziął udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Urodzona we Wrocławiu katoliczka żydowskiego pochodzenia została zamordowana w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 r. Jan Paweł II ogłosił ją świętą i współpatronką Europy.

„Wyruszmy teraz w drogę, którą właśnie tutaj, w Auschwitz-Birkenau, 80 lat temu, jako ostatnią w swym życiu przebyła św. Edyta Stein, siostra Teresa Benedykta od Krzyża. Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie, która dzisiaj, na Ukrainie, jest dotknięta okrutną wojną wywołaną przez bezwzględnego agresora, jakim jest Rosja” – powiedział Metropolita krakowski abp Jędraszewski rozpoczynając drogę modlitewną, która prowadziła wzdłuż głównej rampy kolejowej wewnątrz byłego obozu.

Arcybiskup krakowski nawiązał również do osoby polskiego męczennika św. o. Maksymiliana Kolbe, który pod koniec lipca 1941 r. w Auschwitz-Birkenau na ochotnika ofiarował swoje życie zamiast zrozpaczonego ojca rodziny. Został zabity zastrzykiem fenolu 14 sierpnia 1941 r.

„Zapewne ze względu na podobieństwo ich losów (…) podczas uroczystości kanonizacyjnej Edyty Stein (…) Jan Paweł II powiedział: +Zawsze byłem przekonany, że to jest dwoje męczenników Oświęcimia, którzy razem z sobą prowadzą nas ku przyszłości: Maksymilian Maria Kolbe i Edyta Stein – święta Teresa Benedykta od Krzyża+” – podkreślił abp Jędraszewski.

W trakcie oświęcimskich uroczystości odczytano list bp. Bertrama Meiera z Augsburga, który napisał: „Do czego jest zdolny człowiek bez Boga i działający przeciwko Bogu, widzimy w tym miejscu. Do czego zdolny jest człowiek, który otwiera się na Boga, pokazuje nam św. Teresa Benedykta od Krzyża, a wraz z nią wszyscy ci, którzy w nieludzkich warunkach byli i są nosicielami nadziei”. Biskup podkreślił również znaczenie wspólnego uczestnictwa w uroczystości Polaków i Niemców.

Na popołudnie zaplanowano modlitwę o pokój w Centrum Dialogu i Modlitwy oraz Mszę Świętą pod przewodnictwem kard. Czernego u Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu.

Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 r. we Wrocławiu jako Żydówka. Mając 30 lat przeszła na katolicyzm. Po 12 latach została karmelitanką jako Teresa Benedykta od Krzyża. Zaledwie tydzień po aresztowaniu została zamordowana w komorze gazowej w Birkenau 9 sierpnia 1942 r.

Teresa Benedykta jest pierwszą Żydówką, która po przejściu na katolicyzm została ogłoszona świętą. Na przełomie tysiącleci Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.