Świadectwo naszych czasów i wyraz solidarności Część V

Bardzo cenna jest rola tego polskiego domu w Rzymie, dachu nad głową, jaki znajdują tam pielgrzymi, którzy Dzięki Bogu wciąż licznie przybywają z Polski i z emigracji. Bardzo cenna jest opieka duszpasterska, która ułatwia im przeżycie Rzymu i jego chrześcijańskiego bogactwa w duchu wiary, i trzeba, by pod tym względem Dom ten stawał się dla nich jeszcze bardziej domem, domem polskim, domem własnym. Ale trzeba także, by dojrzewał do roli pomostu między Ojczyzną i Emigracją, by stawał się miejscem spotkania naszej chrześcijańskiej kultury z kulturami innych narodów, by służył duchowemu pielgrzymowaniu tych kultur, ich wymianie i wzajemnemu ubogacaniu, by mógł przyczynić się do budowy jedności Europy i świata opartej na Chrystusowych zasadach miłości, sprawiedliwości, prawdy i pokoju.
Drodzy bracia i siostry! Przedstawiłem wam tylko ogólny zarys moich myśli, dotyczących dzieła, które Dzięki wam zostało powołane do życia i zadań, jakie przed nimi stoją. Wasza obecność tutaj nie jest tylko formalna. Pragniecie przyjrzeć się z bliska temu dziełu i lepiej je poznać. Niech ta obecność posłuży także dopracowaniu pełniejszego profilu i zadań tych instytucji, z których słusznie możecie być dumni. O ich osiągnięciach i trudnościach poinformowali was szczegółowo, lub poinformują, ludzie kompetentni, którzy odpowiedzialni są za poszczególne sektory.
Ja dziękuję wam raz jeszcze za waszą obecność, za wszystko, co uczyniliście i czynić będziecie na tym odcinku w przyszłości: głównie, zdaje się, poprzez Towarzystwo Przyjaciół Fundacji. Troska o konieczne podstawy materialne kultury jest troską o samą kulturę. To, co dzięki waszej ofiarności powstało, szuka właściwych sobie dróg i stopniowo się rozwija, jest wyrazem poczucia odpowiedzialności za treść naszej kultury i jej losy. Jest świadectwem jedności dążeń ogromnej rzeszy moich rodaków.
Niech ta pielgrzymka do grobu świętych Piotra i Pawła, pielgrzymka po śladach początków chrześcijaństwa i całej jego historii, ubogaci was wewnętrznie i umocni waszą wiarę, nadzieję i miłość.
Wszystkich ofiarodawców i całą Polonię na świecie polecam macierzyńskiej opiece Jasnogórskiej Królowej Polski. Przyjmijcie moją wdzięczność i apostolskie błogosławieństwo. Zanieście je do waszych rodzin, do przyjaciół, do parafii, organizacji, środowisk. Przekażcie je wszystkim, którzy w jakiś sposób z nad Wisły wywodzą swój rodowód.
Nie ustawajcie w tym dobrym dziele. Przemówienia papieskie do Fundacji Jana Pawła II
Fundacja Jana Pawła II &Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Rzym 2012