Nic dziwnego, że uczestniczy w tych uroczystościach delegat Episkopatu Polski, ksiądz arcybiskup Bronisław Dąbrowski, który przybył specjalnie, aby dać wobec was świadectwo Kościoła w Polsce i wyrazić jego wdzięczność za wszystko, co Polonia czyni dla Kościoła, narodu i Ojczyzny. Jest także obecny opiekun i duszpasterz Polonii z ramienia Kościoła w Polsce – ksiądz biskup Szczepan Wesoły. Za dzieło waszej ofiarności, które niedawno powstało w Rzymie, dziękuję Bogu, a wam i za waszym pośrednictwem wszystkim fundatorom mówię: „Bóg zapłać tym wszystkim, których imiona widnieją na odsłoniętej wczoraj tablicy z panem Edwardem Piszkiem na czele, i Bóg zapłać wszystkim anonimowym ofiarodawcom, bo – jak powiedział w 1981 roku wasz nieżyjący już dzisiaj przedstawiciel – jednakowo cenna była dla nas ofiara jednego dolara czy jednej marki lub jednego peseta, jak i tysiąca funtów lub więcej”.
Często wśród ofiarodawców znaleźli się ludzie starsi i niezamożni, którzy przywiązani do polskiego dziedzictwa duchowego i gotowi do poświęceń i ofiar, chcieli podzielić się dorobkiem swojej ciężkiej, wieloletniej pracy, oddali „wdowi grosz”, by dziedzictwo to było pielęgnowane i pomnażane, okazując tym samym watykańskiej Fundacji oraz związanym z nią Domowi, a także Centrum Chrześcijańskiej Kultury Polskiej w Rzymie i Ośrodkowi Dokumentacji, zaufanie, i wiążąc z nimi w tym względzie głęboką nadzieję.
Najlepszą odpowiedzią na nie jest i będzie zapewne rzetelna służba tych instytucji Kościołowi w Ojczyźnie i na emigracji, polskiej kulturze chrześcijańskiej i jej obecności w świecie. Ona też utrwali najlepiej pamięć tych, którzy umożliwili realizację tej inicjatywy.
(Przemówienie do przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Watykan, 27 czerwca 1985 roku)
Nie ustawajcie w tym dobrym dziele. Przemówienia papieskie do Fundacji Jana Pawła II
Fundacja Jana Pawła II &Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, Rzym 2012