W czasie naszej młodości i do dziś spotykamy wiele twarzy Kościoła. Zawsze zadziwiała nas mnogość inicjatyw, które rodzą się w Kościele, i właśnie po to, by je połączyć, zorganizować “wielki rodzinny posiłek”, zebraliśmy się wokół projektu Kongresu Misyjnego.
Kongres Misyjny jest organizowany przez grupę katolików świeckich, ma na celu stworzenie wielkiego impulsu dla głoszenia Ewangelii, dając klucze, aby wszyscy chrześcijanie mogli nią żyć. Dlatego też gromadzi ludzi wierzących na chwile modlitwy.
Celem jest zorganizowanie wydarzenia, które umożliwi katolikom z różnych środowisk i o różnej wrażliwości weekendowe spotkanie, wymianę dobrych pomysłów, wzajemne wsparcie i dzielenie się radością płynącą z wiary w Boga. Każdy może dowiedzieć, co organizują sąsiednie lub bardziej odległe parafie i jakie wspaniałe rzeczy robią stowarzyszenia chrześcijańskie.
Fundacja Jana Pawła II – Koło Belgijskie, postanowiła, w duchu misyjnym swojego założyciela, św. Jana Pawła II, zaangażować się w ten kongres, organizując dwa warsztaty:
1) “Jak głosić Ewangelię w polityce i prawie” Sophia Kuby
Sophia Kuby jest dyrektorem ds. relacji strategicznych i szkoleń w ADF International. Mieszka w Wiedniu, w Austrii. Nadzoruje i rozwija programy szkoleniowe organizacji oraz jej międzynarodowe relacje z partnerami. W latach 2015-2018 Kuby pełniła funkcję dyrektora ds. rzecznictwa Unii Europejskiej w Brukseli, gdzie stworzyła zespół rzeczników UE i kierowała działaniami ADF International w różnych instytucjach europejskich.
Główne przesłanki warsztatu to:
Czym jest misja chrześcijańska we współczesnym świecie? Jesteśmy świadkami wielkich zmian kulturowych i społecznych w polityce, prawie i orzecznictwie. Jak być misjonarzem wiernym prawdzie w tej dziedzinie, gdy główny nurt wydaje się zmierzać w innym kierunku? Czyli umiejętność mówienia o Bogu, będąc w świecie, a jednocześnie nie będąc ze świata.
2)”5 podstawowych zasad dla mojej parafii” lub “Rosnąca parafia dzisiaj: utopia?” Arnaud i Priscilla David.
Arnaud i Priscilla David są odpowiednio: trenerem-szkoleniowcem w firmach i gospodynią domową. W 2001 r. wyjechali do Zambii w ramach programu współpracy koordynowanego przez Fidesco, a obecnie są członkami diecezji Malines-Bruksela. Poprzez swoją działalność rodzinną i zawodową doświadczają radości i owocności bycia zaangażowanymi chrześcijanami, uważnymi na człowieka, odkrywającymi siłę Ewangelii w obliczu codziennych wyzwań.
Warsztat przeznaczony dla księży odpowiedzialnych za parafię, a także dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak sprawić, by ich parafia, mała wspólnota chrześcijańska lub zespół duszpasterski mogły się rozwijać.
Główne przesłanki warsztatu to:
Aby osoba, grupa, wspólnota mogła wzrastać (ludzko i duchowo), należy stworzyć środowisko sprzyjające temu wzrostowi.
Ponadto Fundacja Jana Pawła II – Koło Belgii przygotowuje również swoje stoisko, na którym zaprezentuje pierwsze 4 książki z nowej kolekcji poświęconej nauczaniu św. Jana Pawła II.
– „Jan Paweł II, wizjoner i prorok współczesności” kard. Robert Sarah
– „Jan Paweł II, kamień na przełomie nowego tysiąclecia” kard. Philippe Barbarin
– „Jan Paweł II, obrońca prawdy” na temat encykliki Veritatis Splendor autorstwa abpa André Léonarda, emerytowanego arcybiskupa Kościoła katolickiego w Belgii
– „Jan Paweł II – papież Żydów” Samuela Gobleta, profesora religioznawstwa i liturgiki,