Afganistan został uwolniony od reżimu talibów, ale zostało zabitych wielu niewinnych ludzi. Nie trzeba było długo czekać, aby przekonać się, że wojenna machina nie była już w stanie się zatrzymać, a raczej, że ludzie nie chcieli już jej zatrzymać.
To wtedy Karol Wojtyła, chociaż w zaawansowanym wieku, zmęczony i schorowany, zaangażował się prawdopodobnie w najboleśniejszą i najtrudniejszą fazę swoich działań na rzecz pokoju. Wyruszył w świat, aż po Azerbejdżan, aby wypowiadać się przeciw przemocy, przeciw „wojnie w imię Boga”. Wysłał swych przedstawicieli do Iraku i do Ameryki, spotkał się z głowami państw i politykami, by zażegnać tę absurdalną wojnę. Wojnę, której przyczepiono etykietkę „prewencyjnej”, ale która w rzeczywistości, prowadzona w ten sposób, byłaby jednostronna, a więc bezprawna i niemoralna.
15 marca 2003 roku, w sobotę, Ojciec Święty w towarzystwie kardynała Sodano i arcybiskupa Taurana przyjął na audiencji kardynała Pio Laghi, który powrócił właśnie z misji w Stanach Zjednoczonych. Laghi, choć nie uważał jeszcze, że wszystkie szanse są już stracone, przekazał słowa amerykańskiego prezydenta. Bush świetnie rozumiał moralne zastrzeżenia Papieża, ale niestety nie mógł się już wycofać. Dał Saddamowi Husajnowi ultimatum czterdziestu ośmiu godzin. (…) Po tym spotkaniu z 15 marca powstał tekst modlitwy Anioł Pański przygotowany na następny dzień. Zawierał on smutny, a zarazem zdecydowany apel skierowany zarówno do Saddama Husajna, jak i do krajów, które były członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Czytając go w oknie Ojciec Święty zdawał się podtrzymać ostatnią, nikłą nadzieję, zauważalną jeszcze w świecie. Trzykrotnie powtórzył: „Jest jeszcze szansa!”, „Nigdy nie jest za późno!”
Najwyraźniej jednak nie wydawało mu się, że to wołanie wystarczy. Intuicyjnie rozumiał, że – prócz tego promyka nadziei – sytuacja wymyka się spod kontroli i wszystko zmierza do wybuchu wojny, która mogła przybrać postać wojny cywilizacji lub, co gorsza, „świętej wojny”.
Za zgodą ks. kardynała Stanisława Dziwisza – „Świadectwo”.
Wydawnictwo TBA komunikacja marketingowa. Warszawa 2007 r.
