Na uroczystość Wniebowzięcia NMP do narodowego polskiego sanktuarium na Jasnej Górze dotarły 63 pielgrzymki, a w nich prawie 40 tys. pątników. W okresie od maja do połowy sierpnia br. przybyły 133 grupy piesze, 185 rowerowych, 13 biegowych i 1 konna. To tylko podstawowe dane Biura Prasowego Jasnej Góry, które obrazują pątniczego ducha setek tysięcy Polaków.
Jak wynika ze statystyk, 20 proc. ruchu pielgrzymkowego w Europie generują Polacy, co stanowi 5 proc w skali całego świata. Na pątniczym szlaku znajdują się osoby niemal w każdym wieku, duchowni, osoby konsekrowane i świeccy, wykształceni i ludzie prości; ci, którzy dziękują i szukają ratunku.
Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się w zgodzie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. Na trasie pielgrzymkowej można było spotkać m.in. ks. bpa Marka Solarczyka, ordynariusza radomskiego, który przewodził 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej. Ks. Biskup dbał przede wszystkim o kondycję duchową pielgrzymów, ale grając na rogu troszczył się również o to, aby nikt nie zaspał u progu nowego dnia pielgrzymowania.
Jedną z tegorocznych bardziej nietypowych grup pielgrzymkowych była 22. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych na Mazowszu. Jej uczestnicy w ciągu 11 dni przejechali w siodle 400 km i dotarli pod szczyt jasnogórski na początku lipca. „Przemierzaliśmy nasze miasta i wioski, z rozwiniętym sztandarem, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej, patronki pułku. To była jedna wielka modlitwa” – powiedział dla Biura Prasowego Jasnej Góry dowódca, st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby Kościelne.
W tym roku sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę wpisuje się w obchody 30. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. To wielkie dziękczynienie za ten szczególny czas. Z tej okazji na Jasnej Górze zorganizowano koncert „Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki JPII”. Był częścią Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej w 30. rocznicę ŚDM. Przywoływano słowa papieża, nie zabrakło wspomnień.
Pielgrzymi nie zapominają o zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który już 12 września wraz z Matką Elżbietą Różą Czacką zostanie ogłoszony błogosławionym.
W trakcie uroczystości jasnogórskich 15 sierpnia uczczono pamięć „Cudu nad Wisłą” – wydarzenia, poprzez które Polska zatrzymała wojska bolszewickie i uchroniła Europę przed zalewem niebezpiecznych ideologii. Polacy są przekonani o szczególnej pomocy Matki Bożej w tamtych sierpniowych dniach przed 100 laty. Na Jasnej Górze przed Sumą odpustową poświęcono tablicę upamiętniającą „Cud nad Wisłą”.
Pielgrzymi licznie uczestniczyli w Sumie odpustowej. „Czy świat naprawdę będzie lepszy, gdy staniemy się ludźmi bez granic, bez ojczyzn, kultur, tradycji a nade wszystko bez Boga?” – pytał w homilii ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Najstarszą pielgrzymką Polaków, której ślad zachował się w przekazach historycznych, jest ta z 1626 r., kiedy grupa kilkudziesięciu mieszczan z Gliwic nawiedziła Częstochowę we wrześniu 1626 r. Było to wotum wdzięczności za uratowanie miasta przed Duńczykami.
Jedną z najstarszych i największych polskich pielgrzymek na Jasną Górę jest Warszawska Pielgrzymka Piesza, która na pątniczy szlak wyrusza przynajmniej od 1711 r., a być może z Warszawy pielgrzymowano dawniej. Jeszcze starsza jest pielgrzymka z Kalisza, która na Jasną Górę przybywa od 1637 r.
Family News Service