Cecilia i Raymond Glembocki przez wiele lat pracowali w szkolnictwie- Cecilia w nauczaniu uniwersyteckim, a Raymond jako adiunkt na Marymount University, Florida International University, Emery Riddle University i American University. Oboje mają niezbędne doświadczenie w opracowywaniu planów lekcji, plakatów i ulotek dla nauczycieli.
To doświadczenie przyczyniło się do stworzenia materiałów edukacyjnych i programów promujących dziedzictwo świętego Jana Pawła II. Ten artykuł mówi o dwóch akcjach, które okazały się bardzo skuteczne w osiąganiu celów promowanych przez Fundację.
Są to: Edukacyjny Program Dziedzictwa JPII (The Educational Legacy Project of JPII) sponsorowany przez Koło Fundacji z Waszyngtonu; oraz Wystawa Polskiego Dziedzictwa na Konwencji Krajowej Rady Studiów Społecznych sponsorowanej przez Amerykańską Radę Kultury Polskiej i Koło Fundacji w Waszyngtonie.
Osiągnięcia Edukacyjnego Programu Dziedzictwa JPII
(z ogromną pomocą członków Koła Fundacji) obejmują dystrybucję tysięcy książek, medali, ulotek, płyt CD i DVD do setek centrów medialnych w trzech diecezjalnych systemach szkolnych na obszarze Waszyngtonu, składających się z 214 szkół i 67743 uczniów. 4000 książek zatytułowanych „Ołtarz Świata” rozdawano dzieciom, które przyjęły Pierwszą Komunię i Bierzmowanie. Opracowano podręczniki do kolorowania dla dzieci o życiu Jana Pawła II oraz 6000 egzemplarzy rozdano nauczycielom uczącym religii na terenie trzech diecezji. Kasety DVD – „Nine Days that Changed the World”- (Dziewięć dni, które zmieniły świat) zostały udostępnione każdej szkole w trzech diecezjach. Zostały one umieszczone w szkolnych centrach medialnych. Organizatorem tych przedsięwzięć było Koło Fundacji JPII w Waszyngtonie tak przez wsparcie finansowe, jak też pracę wolontariuszy. To wszystko przyczyniło się do ogromnego sukcesu tego projektu.
Na dorocznej konferencji Krajowej Rady Studiów Społecznych, która odbywała się w różnych częściach kraju w której uczestniczyło 4000 pedagogów, miała miejsce wystawa Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. Waszyngtońskie Koło Fundacji JPII przyznało jej pomoc finansową, jak też udostępniło wiele pomocy dydaktycznych o Papieżu Janie Pawle II dla nauczycieli. Nie tylko nauczyciele i studenci szkół katolickich, ale także szkół świeckich byli pod wrażeniem całego dziedzictwa Jana Pawła II przekazanego na tych wystawach.
Wszystkie nasze pomoce i materiały dydaktyczne z Koła Fundacji JPII w Waszyngtonie zostały przekazane do naszej Fundacji w Rzymie. Są plany, aby udostępnić je w wersji polskiej i francuskiej. Wszystkie nasze materiały o św. JPII są dostępne dla wszystkich. Prosimy tylko o przesłanie prośby, a my chętnie prześlemy Wam wszelkie informacje, które posiadamy.
Cecilia i Raymond Glembocki