SPOTKANIE RADY ADMINISTRACYJNEJ FUNDACJI JANA PAWŁA II

W dniach 23 i 24 stycznia 2024 roku odbyło się coroczne zebranie członków Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią przy grobie św. Jana Pawła II pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który sprawuje władzę zwierzchnią nad Fundacją. W pierwszy dzień obrad wysłuchano sprawozdań z rocznej działalności poszczególnych instytucji Fundacji i dyskutowano nad ich rozwojem, natomiast drugi dzień był poświęcony planom i inicjatywom na najbliższą przyszłość.

Podkreślono, że zasadniczą sprawą pozostaje zachowanie i przekazywanie dziedzictwa św. Jana Pawła II. Nie może ono pozostać jakimś martwym, antycznym zabytkiem, ale musi inspirować kolejne pokolenia chrześcijan, szczególnie młodych. Metropolita krakowski przypomniał, że działania Fundacji skierowane są w dużej mierze do młodzieży: „trzeba docierać do nich z przesłaniem miłości, nadziei, wolności, z przesłaniem w gruncie rzeczy Ewangelii. (…) Zamysłem Jana Pawła II było to, aby fundacja jego imienia, była żywo zainteresowana przekazywaniem wiary i kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza dla ludów i narodów na Wschodzie”, co Fundacja czyni m.in. poprzez program stypendialny w Lublinie.

Przypomniano, że 27 kwietnia 2024 przypada 10-ta rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Tego dnia w Bazylice watykańskiej będzie odprawiona uroczysta Msza św. o godz. 17:00. Rada Administracyjna zachęca poszczególne Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji do uczczenia tej wymownej rocznicy.

Zaplanowano też uroczystość wręczenia Nagrody św. Jana Pawła II w maju oraz w listopadzie, obchody Dni Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie.

Rada wiele uwagi poświęciła koniecznemu remontowi i modernizacji Domu Polskiego w Rzymie. Od przekazania go Janowi Pawłowi II przez Polonię w r. 1981 minęło już 42 lata. Po zapoznaniu się z przygotowanym przez architektów projektem renowacji Członkowie Rady zdecydowali, by prace rozpoczęły się bezzwłocznie, po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń urzędów watykańskich i włoskich. Jest to sprawa w fundamentalna dla poprawy funkcjonowania placówki i przystosowania jej do obowiązujących wymogów przepisów prawa włoskiego. Nie zapominajmy, że w Domu Polskim mieszczą się archiwa historycznego pontyfikatu św. Jana Pawła II.